**** Granuja ****

Proč se v bazénu upravuje pH vody



Chystáte se pořídit na zahradu vlastní bazén a setkali jste se v rámci přípravných prací s termínem „kontrola pH (zásaditosti či kyselosti) bazénové vody“?

Úprava pH vody v bazénu na koupání se může zdát jako naprosto malicherná, banální a podružná věc, bez níž se obejdeme, a která je spíše reklamním trikem, jak odlákat pozornost zákazníků, aby nakupovali potřebné chemikálie. Proč tak úzkostlivě dbát o přiměřené pH vodní masy v bazénové nádrži?

dívka v bazénu

Příliš kyselá voda – naměříte-li hodnotu pH kyselejší (nižší), pod doporučovaným limitem, počítejte s tím, že půjde o agresivnější tekutinu, nejen nevhodnou na koupání, ale poškozující samotný skelet a příslušenství bazénu. Jestliže to trochu zveličíme, slabá kyselina v bazénu bude decimovat barvy plastů a bude poškozovat kovové součásti vyšší náchylností ke korozi. Kyselá voda je spolu s chlorovou chemií agresivnější i vůči lidské pokožce a sliznicím, proto vám takové koupání nebude příjemné, mohou vás pálit oči a svědět pokožka. Není to sice smrtelně nebezpečné, ale proč si kazit den něčím, co nám škodí?

voda v bazénu

Příliš zásaditá voda – opačným extrémem je zásaditější voda. Ta sice není tak agresivní, ale je natolik nasycená minerály, že se v takovém roztoku špatně rozpouští bazénová chemie, a mohou se tu snáze rozmnožovat různé mikroorganismy. Počítejte s tím, že v bazénu pak mohou začít bujet řasy, sinice a některé ne zrovna žádoucí kmeny bakterií.

Úprava pH vody v bazénu tedy není nic zbytečného a nanicovatého, kde byste jen plýtvali penězi, je tomu právě naopak, protože šetříte své zdraví, majetek a koneckonců i prostředky bazénové chemie. Hodnota pH vody se sleduje nejen v malých zahradních bazénech či vířivých vanách, týká se to i velkých rekreačních zařízení, jako jsou plavecké bazény, lázeňské komplexy, aquaparky, termální koupaliště apod.


Categorized as: Nakupování

Comments are disabled on this post